Runtracki są nowatorskim projektem w Polsce oraz w Europie. Powstały w lasach w okolicach Świeradowa-Zdroju.

To zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody. Ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, a ich odcinki połączone są istniejącymi drogami leśnymi. Ścieżka tworzy pętlę, gwarantującą powrót w miejsce startu.

TROCHĘ HISTORII

Pomysł na Runtracki pojawił się już tak naprawdę w 2014 roku, kiedy zostało zorganizowane spotkanie w hotelu Interferie w Świeradowie-Zdroju z inicjatywy ówczesnego dyrektora. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych, Gminy Świeradów i stowarzyszeń biegaczy. Tam padła pierwsza propozycja utworzenia tras biegowych na terenie Gór Izerskich. Powstały wstępne ustalenia, które nie zostały jednak zrealizowane.

Rok później, po konsultacjach oraz niejako za namową osób biegających ze Świeradowa i okolic, Nadleśnictwo Świeradów podjęło decyzję o odtworzeniu części starych, przedwojennych szlaków turystycznych, które łączą ze sobą drogi leśne, a które po wyznaczeniu trasy tworzą pętle, na których można było utworzyć trasy biegowe.

trasa runtrack

Wyznaczanie tras rozpoczęło się jesienią 2015 roku i polegało przede wszystkim na wielokrotnych wizytach w terenie w celu określenia dokładnego przebiegu trasy, określeniu miejsc ewentualnych kolizji ze ścieżkami rowerowymi oraz drogami leśnymi oraz określeniu sposobu zmniejszenia ryzyka kolizji. Wyznaczanie trwało do wiosny 2016 roku. Prace tzw. budowlane, ziemne ruszyły wczesną jesienią 2016 i trwały około 3 miesięcy. Wiosną 2017 pierwsza trasa o długości 5km została wyznaczona w terenie przy pomocy słupków i dedykowanego oznaczenia. Otwarcie ścieżek miało miejsce w maju 2017 roku podczas Wielkiej Majówki organizowanej co roku przez Nadleśnictwo Świeradów. Mapy tras możesz sprawdzić tutaj.

trening biegaczy na trasie

DLACZEGO RUNTRACK?

Powód pierwszy to próba rozwiązania problemu osób biegających po ścieżkach Single-track (przeznaczonych dla rowerzystów – których w okolicach Świeradowa jest około 80 km). Obecna moda na bieganie powoduje, że osób uprawiających ten rodzaj sportu jest coraz więcej i coraz częściej szukają odpowiednich tras, często poza miastem. Oczywiście las jest otwarty dla każdego i można korzystać z istniejących szlaków lub dróg. Jednak podstawową obawą jest to, że zgubimy się w lesie i tutaj przydaje się oznaczenie, które wykonano. Poza tym bez sprzętu elektronicznego, który zmierzy nam przebyty dystans nie będziemy wiedzieć ile przebiegliśmy. A na przygotowanej trasie mamy tą informację podaną i sprzęt możemy zostawić w domu.

Powód drugi to kanalizacja ruchu turystycznego, czyli przekierowanie korzystających ze ścieżek poza miejsca cenne przyrodniczo, gdzie prowadzona jest ochrona cennych walorów przyrodniczych i niejednokrotnie objęte są one zakazem wstępu. Dodatkową zaletą kanalizacji ruchu turystycznego jest również ułatwione reagowanie w razie wypadku. Na oznaczonej trasie łatwiej podać swoją lokalizację i zazwyczaj jest tam więcej osób.

I wreszcie powód trzeci to chęć odtworzenia starych szlaków przeznaczonych do turystyki pieszej.